fbpx

Arsa Ve Arazi Yatırımı Neye Göre Yapılmalı?

  • 5 ay önce
  • 1

Arsa ve arazi yatırımı, uzun vadeli yatırımlar olarak bilinir. Diğer yatırımlara göre önceden iyi bir birikim yapmış olmak gerekir. Fakat bu yatırımlarla uzun vadede diğer yatırımlardan çok daha fazla kazanılabilir. Bunun için doğru seçimler yapmak gerekir.

Arazi imarsız toprak parçasıdır, aldığınız araziye imar gelirse iyi miktarda kar yapabilirsiniz ama imar gelmezse değer artışı pek görülmez. Arsa imarlı toprak parçasıdır, bulunduğu bölgede nüfus ve ticaret arttıkça değerlenir, ayrıca imar değişikliği ile daha fazla inşaat yapılır hale gelirse değeri aynı oranda artar. Bu nedenle arsa yatırımı yapmak arazi yatırımı yapmaya göre çok daha mantıklıdır. Peki arsa yatırımı nasıl yapılmadır? Bu yazımızda sizin için anlattık. Hemen başlayalım!

 

Yatırımlık Arsa Nedir?

Yatırımlık arsa, insanların alıp değer kazanmasını beklediği arsalardır. Yatırımlık arsa yatırımları uzun vadeli bir yatırım olduğu için en az 5-10 yıl beklemek gerekebilir. Yatırımlık arsada en önemli husus konumdur. Eğer konumu iyiyse bu süre daha aza inebilir.

 

Arsa Yatırımı Neye Göre Yapılmalı?

Arsa alınacak yeri belirlerken şehre yakın yerler tercih edilmelidir. Değerlenecek yerlere yönelmek gerekir. Bu alanlar daha çok sanayi ve ticaret bölgesine yakın ya da imarda yüksek değeri verebilecek alanlardır. Bunun için şehir planlamaları hakkında bilgi sahibi olmak; nerelerden yol geçebileceğini ve nerelere imar izni verileceğini bilmek gerekir. Bunları öğrenmek için bulunduğunuz yerin belediyesine giderek bilgi sahibi olabilirsiniz.

Arsaya yatırım yaparken hisseli tapulardan, sit alanlarından, ormana yakın alanlardan ve su havzasından uzak durmak gerekir. Aksi takdirde çeşitli olumsuzluklarla karşılaşıp beklediğiniz sonucu elde edemeyebilirsiniz.

 

İlginizi Çekebilir: Arsa Arazi Yatırımı Nasıl Yapılır?

En Karlı Yatırım Arsa mı?

Gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen kişilerin kafasını en çok kurcalayan soru; ev veya arsadan hangisini almalıyım? sorusudur. Bu seçimi yapmadan önce dikkat edilmesi ve ölçülüp tartılması gereken birçok husus vardır. Arsa yatırımı uzun vadeli bir yatırımdır. Bir konut ya da iş yeri kira geliriyle kısa vadede kazanç sağlar. Fakat seçimi doğru yapılan bir arsa aynı süreçte size çok daha fazla kazanç sağlayabilir.

Arsa ve Arazi yatırımı ile ilgili daha fazla bilgi için sitemizdeki diğer içerikleri inceleyebilirsiniz. Gayrimenkul alım-satımı için konusunda uzman, profesyonel danışmanlardan destek almak isterseniz +90 (212) 777 68 68 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Bize Ulaşın

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
GÖNDER
close-link