fbpx

Emlak Ekspertiz Nasıl Yapılır?

 • 3 ay önce
 • 1

Bir gayrimenkulün satış bedelini belirleme süreci çoğu değişkenin mevcut olduğu bir süreçtir. Emlak satış bedellerinin belirlenmesi durumunda en etkili ve güvenilir yöntem emlak ekspertizi olarak karşımıza çıkmaktadır.

Emlak Ekspertizi Yapılırken Önemli Olan Kriterler

 • Gayrimenkulün konumu değerini belirleyen en önemli faktördür.
 • Gayrimenkulün yer aldığı arsa payı önemli olan birinci kriterdir. Gayrimenkulün arsa üzerindeki payı ne kadar yüksekse satış bedeli o kadar yüksek olacaktır.
 • İnşaatın mevcut kalitesi önemli olan bir diğer kriterdir. İnşaat projelerinde kullanılan demir, beton, betonun mukavemeti, yalıtım işçiliği, kullanılan seramik, oda kapıları, ısıtma sisteminin özellikleri gibi her şeyin kalitesi satış değerini arttırmak veya azalmaktadır.
 • Gayrimenkulün sahip olduğu net alan değer için önemlidir. Gayrimenkulün net kullanım alanı, onun değerini etkilemektedir. Brüt alan ile net alan arasındaki yüzdelik fark ne kadar düşükse yapının değeri o kadar yüksektir.
 • Sosyal tesislerine ve/veya spor komplekslerine yakın önem arz etmektedir. Bu alanlar toplantı alanları, organizasyon salonları, halı saha gibi spor alanları, konutun değeri arttırmakla birlikte satın alınması için talebi de arttırmaktadır.
 • Gayrimenkulün bulunduğu konumdaki ulaşım olanakları ayrı bir tercih sebebidir. Bulunduğu yerin merkeze yakınlığı, özellikleri, metroya, metrobüse, otobüs duraklarına, iskeleye vb. ulaşım yerlerine yakınlık değerini arttırmaktadır.
 • Asansöre sahip taşınmazların değerleri diğer yapılara göre daha yüksektir.
 • Sahip olunan açık ya da kapalı havuz, büyüklüklerine ve sayılarına göre yapının değerini yükseltmektedir.
 • Yapının Manzarası en önemli tercih sebeplerinden biridir. Bir konutun manzaralı olması değerini katlamaktadır. Ayrıca manzaranın deniz, doğa, cadde, sokak olması bile etkilemektedir. Hangi saatlerde güneş aldığı da değeri etkilemektedir.
 • Yapının sahip olduğu güvenlik sistemi değerini arttırmaktadır. Günümüzde en büyük problem güvenli yaşamın olmamasıdır. Bu açıdan güvenlik sistemleri hem yaşamımızı kolaylaştırmakta hem de yapıların değerini arttırmaktadır.
 • Otoparklı yapılar ilk tercih edilme sebeplerindendir. Özellikle büyük şehirlerde otoparklı binalar çok değerlidir.

Emlak Ekspertiz Fiyatı Nasıl Belirlenir?

Gayrimenkul değerleme uzmanları yukarıda yer alan kriterler, tahmini kira bedeli, tahmini çevre yapıların satış değerleri ışığında gayrimenkulün arsa değeri ile gayrimenkulün inşaat maliyetinden yola çıkarak emlak ekspertiz raporunu hazırlamaktadır.

Emlak Ekspertiz Raporu Gerekli midir?

Gayrimenkul değerleme uzmanlarının titiz çalışması sonucunda alım ve satış yapacak olan kişi veya kişiler için hazırlanan emlak ekspertiz raporu, gayrimenkulün tüm özelliklerinin değerlendirildiği bir rapor olmasından dolayı alım-satım işlemleri için önemlidir. Gayrimenkulün değerinin doğru, güvenilir olarak belirlenmesinin yanında, tapu durumu gibi bilgileri de içermektedir. Güvenli bir alım satım için emlak ekspertizinin yapılması faydalı olmaktadır.

Gayrimenkul satmak istiyorsanız Hızlı Gayrimenkul Satış Yol Haritası yazımız da ilginizi çekebilir. Güçlü bir pazarlama ile gayrimenkulünüz satılsın ya da kiralansın istiyorsanız profesyonel gayrimenkul danışmanlarımızdan hizmet alabilirsiniz.  +90 (212) 777 68 68 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Bize Ulaşın

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
GÖNDER
close-link