fbpx

Emlak Piyasası Neden Çıldırdı?

  • 3 hafta önce
  • 1

İstanbul’da ve Türkiye’nin pek çok ilinde konut fiyatları ve kiralar çok yükseldi. Son zamanlarda artan kira fiyatları öğrencilerin ve halkın tadını kaçıran bir konu olarak gündemde yerini alıyor. Son bir yıllık süreçte hemen hemen her semtte kiralar en az %50’lik bir artışa geçti. Yüz yüze eğitime geçilme kararı, artan nüfus, pandemi şartları ve onlarca nedenden ötürü İstanbul ve diğer büyük kentlerde konut ve kira fiyatlarında inanılmaz artışlar yaşandı.

Artan fiyatların sebebi ise merak konusu. Gelin hep birlikte fiyat artışlarının sebeplerine göz atalım.

Son 3 Yılda Yeni Konut Üretimi Düştü

2017 yılında stok fazlası evler ve müşteri bulamayan inşaat firmaları vardı. Şu an ise stok fazlası olan evlerin tükendiğini ve talebe karşılık ürün kalmadığını görmekteyiz. Yeni inşaat yapımında bir kıpırdanma var ancak bu inşaatların bitmesine birkaç yıl var.

İnşaat Maliyetleri Arttı

Artan nüfusa karşılık ihtiyacı karşılayabilecek konut neredeyse tükenmiş durumda. İnşaat maliyetlerindeki artışlar yeni konut üretimini engellerken artan kira ve konut fiyatları da halkı zor durumda bırakıyor. Maliyetlerde yaşanan artışlar da yeni konut fiyatlarındaki artışı kaçınılmaz kılıyor. Yeni yapılan inşaatlardaki maliyetler satıştaki konutların fiyatlarının da artmasına yol açıyor.

Göçmenler İle Bazı İllerde Nüfus Hızlı Arttı

Suriye ve diğer ülkelerden gelen göç dalgasıyla birlikte göçmen nüfusun sayısındaki hızlı artış İstanbul’un ve pek çok şehrin nüfusunu hızlı şekilde arttırdı. Kiralık evlere karşı artan talep ise kiraların artmasındaki en büyük etken oldu. Kiralık ev azalınca normalde kiracı bulamayan yüksek fiyatlı yerler de kiralandı. Bu da kiralarda zincirleme artışa yol açtı.

2019 İstanbul Depremi

2019 yılında İstanbul’da şiddetli hissedilen deprem yeni ve sağlam yapılara talebi arttırdı. Evleri kentsel dönüşüm ile inşaat halinde olan pek çok aile daire kiralayarak ya da yeni daire satın alarak konut talebini arttırdı. Gayrimenkul satışları bu sayede İstanbul’da hızlandı.

Gençler Ailelerini Pandemiden Korumak İçin Ayrı Evlere Çıkmak İstiyor

Gençlerin yaşlıları pandemiden korumak için ayrı evlere çıkmak istemesi konut talebini arttırdı. Covid-19 salgınının yaşlı nüfus üzerindeki etkilerinden ailesini korumak isteyen genç nüfus ayrı evde yaşamak ve ailesini salgından korumak için yeni ev arayışı içerisine girdi.

Okullar Online Eğitimden Yüz Yüze Eğitime Geçti

Okulların online eğitimden yüz yüze eğitime geçmesiyle birlikte öğrenciler tekrar kiralık evlere talep oluşturdu.

Faizler Enflasyonun Altında Kaldı

Türk lirası faiz oranlarının enflasyonun altında kalması, dövize çok düşük faiz verilmesi nedeni ile pek çok kişi gayrimenkul yatırımını daha cazip görmeye başladı.

Özetlersek, nüfus artışındaki hız, inşaat maliyetlerinin artışı, deprem korkusu ve pandemi koşulları sebebiyle artan talep kira ve konut fiyatlarının artmasında önemli rol oynadı. Eğer gayrimenkulünüzü değişen piyasa şartlarına hakim bir ekip ile satmak ya da kiraya vermek istiyorsanız profesyonel gayrimenkul danışmanlarımızdan hizmet alabilirsiniz.  +90 (212) 777 68 68 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Bize Ulaşın

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
GÖNDER
close-link