fbpx

Emlak Vergisi Ödenmemiş Ev Satılır mı?

  • 2 hafta önce
  • 1

Bir ev satın aldığınızda, aynı yıl içinde Belediye’ye “Emlak Vergisi Beyannamesi” vermeniz gerekiyor. Eğer evinizi satacaksanız Tapu Müdürlüğü’nün sizden satış için isteyeceği evraklar arasında ilgili belediyeden alınmış emlak vergisi değerini belirtir belge söz konusu. Tapu ve Kadastro Müdürlüğü emlak vergileri ödenmiştir yazısını şart koşmuyorlar. Ancak belediyeler vergilerini tahsil edebilmek için emlak vergisi değerini belirten belgeyi vermek için vergilerin ödenmiş olmasını şart koşuyorlar.

Emlak Vergisi Borcu Olan Ev Satışı Nasıl Yapılıyor?

Tapu görevlisinin satışta kontrol etmesi gereken evraklar arasında emlak vergileri ödenmiştir yazısı bulunmuyor. Eğer belediye emlak vergilerini tahsil etmeden emlak vergisi değerini belirten belgeyi mülk sahibine verdi ise satışın vergi borcuna rağmen yapılması söz konusu olabilir. Bu durumda alan ve satan kişi bu borcun ödenmesinde beraber sorumlu oluyor. Bu nedenle alıcının satış öncesi evin emlak borcu olmadığına dair belediye yazısını kontrol etmesinde fayda var. Eğer satış Gayrimenkul Danışmanı aracılığı ile yapılıyor ise bu kontrolü yapmak danışmanların görevleri arasında.

Emlak Vergisi Ödenmemiş Ev Satılabiliyor mu?

Bazı durumlarda satılan ev için geçmişte emlak vergisi ödenmemiş olması satışta sorun teşkil etmiyor. Emlak vergisinden muaf olan kişilerin yaptıkları satışlarda geçmişte vergi tahsilatı yapılmamış olmasına rağmen Belediye emlak vergisi borcu yoktur yazısı düzenliyor ve Tapu Müdürlüğüne bu belge sunuluyor.

Emlak Vergisinden Kimler Muaf

Kendisine bakmakla mükellef kimsesi olup on sekiz yaşını doldurmamış olanlar hariç olmak üzere brüt 200 m²’yi geçmeyen tek meskeni olması durumunda;

  • Hiçbir geliri olmadığını belgeleyenler

  • Gelirleri münhasıran kanunla kurulan sosyal güvenlik kurumlarından aldıkları aylıktan ibaret bulunanlar

  • Gaziler

  • Engelliler

  • Şehitlerin dul ve yetimleri emlak vergisinden muaf olan kişiler.

Muayyen zamanda dinlenme amacıyla kullanılan meskenler bu istisnaya sahip değildir.

Gayrimenkul satmak istiyorsanız Hızlı Gayrimenkul Satış Yol Haritası yazımız da ilginizi çekebilir. Gayrimenkulünüzü doğru adımlar ve güçlü pazarlama planı ile satmak istiyorsanız Premar Yalı Gayrimenkul Danışmanlarımız size yardımcı olacaktır.  +90 (212) 777 68 68 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Bize Ulaşın

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
GÖNDER
close-link