fbpx

Emlakçı Nasıl Olunur?

  • 1 ay önce
  • 1
Yasal süreci tamamlamış ve emlakçı olmuş mutlu kişi

Ülkemizde kapsam olarak doğru yere oturtulmaya çalışılan emlakçılık, son düzenlemelerle daha etkin bir tanım kazanmıştır. Artık her birey, emlak sektörüne giriş yaparak aracılık yapamayacak ve komisyon alamayacaktır. Bu anlamda emlak danışmanı olmak isteyenlerin yapması gerekenler de belirlenmiştir. Yapılan son düzenleme 14 Ekim 2020 tarihindedir. Bu tarihte Resmi Gazete’de yayımlanan ve yürürlüğe giren, Taşınmaz Ticareti Hakkında Yönetmelik kapsamında, emlakçılık yapabilmek için yetki belgesi şartı getirilmiştir. Taşınmaz Ticareti Yetki Belgesi olarak adlandırılan belgenin alınabilmesi, Seviye 5 olarak tanımlanan, Sorumlu Emlak Danışmanı ya da 4 Seviye Emlak Danışmanı Mesleki Yeterlilik belgesine sahip olunması zorunluluğu getirilmiştir. Bu belgelere sahip olmayan kişilerin, ofis açmaları ya da emlak alım satımlarında aracılık etmeleri mümkün olmayacaktır.

Emlak ofisi açmak için gerekli belgeler

14 Ekim 2020 yılında yapılan düzenlemeyle, emlak ofisi açabilmek için da bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Emlakçı olabilmek ve emlak ofisi açmak bu şartların sağlanmasına bağlıdır. Bazı belgelerin bu kapsamda sağlanması, bunların ofis açılışında sunulması gerekir. Diplomaya sahip olmanız gerekmese de vergi bürosu kaydı, BAĞKUR kaydı, belediyeden alınmış izin belgesi ve sanayi dernek kaydı bu belgeler içindedir.

  • Emlakçılar meslek odası kaydı için 5 adet vesikalık resim, ikametgah belgesi, vergi levhanızın fotokopisi, nüfus cüzdan fotokopisi, en son mezun olduğu kurumdan alınmış olan mezuniyet ya da öğrenim belgesinin fotokopisi istenecektir.
  • Esnaf ve sanatkarlar odasına kayıt yaptırmak için istenen belgeler; resmi ikametgah, nüfus cüzdan fotokopisi, vergi levhasının fotokopisi ve vekaletname belgesidir. Vekalet kişinin kendisinin başvuru yaptığı durumlarda istenmez.
  • Vergi dairesine kayıt yaptırabilmek için ise ikametgah belgesi, nüfus cüzdan fotokopisi, şirket sahibi ya da sahiplerinin imza sirküleri, işe başlama bildirgesi, tapunun fotokopisi ve iş yerinin faaliyet göstereceği yerin kontratı gerekmektedir.
  • Maliye bakanlığına kayıt için gerekli olan evraklar; vergi levhasının fotokopisi ve fatura ciltlerinin fotokopisidir.

Görüldüğü üzere emlak ofisi açmak gerekli evrakların tamamlanmasıyla, kısa sürede yapılabilen işlemlerdir. Yasal olarak tüm istenen belgelerin tamamlanmasının ardından, işlemler eksiksiz olarak yapılarak, işletme maliye tarafından fiziki kontrol yapılarak, ruhsat verilip, çalışmaya başlayabilir. Tüm bu işlemler hakkında bilginiz yoksa ya da zamanınız olmuyorsa, mali müşavirinize vekalet vererek, işlemlerin eksiksiz ve kurallara uygun bir şekilde yapılmasını isteyebilirsiniz.

Emlak ofisi Yetki Belgesi için Gerekli Şartlar

Emlak ofisi açma şartlarını karşılayan bir çalışma alanı

Ülkemizde 2018 yılı itibariyle, emlakçılık yasal bir prosedüre bağlanmıştır. Artık iş yeri olmayan, sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) olmayan kişilerin bu tarz işlemler yapmaları yasaktır.

Emlak ofisi açarak emlakçı olmak isteyenler için aranan şartlar şu şekilde yönetmelikte bahsedilmiştir;

  • İşletmeye yetki belgesi verilebilmesi için; (a, b, c, ç maddelerinin yanı sıra kişilerin) d) Gerçek kişi tacirler ile esnaf ve sanatkârların kendilerinin, ticaret şirketleri ile diğer tüzel kişi tacirlerin temsile yetkili kişilerinden en az birinin, şubelerde ise şube müdürünün sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) ulusal yeterliliğine dayalı mesleki yeterlilik belgesine sahip olması, gerekir.
  • Bakanlık, yetki belgesi verilmesi için mesleki eğitim şartı getirmeye ve bu eğitime ilişkin usul ve esasları ilgili kamu kurum ve kuruluşlarının görüşlerini alarak belirlemeye yetkilidir. Mesleki eğitim; Bakanlık, Millî Eğitim Bakanlığı veya Bakanlıkça uygun görülen kamu kurumları, üniversiteler, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve mesleki yeterlilik belgesi vermeye yetkili kurum ve kuruluşlar tarafından verilir.

Gayrimenkul Danışmanı Olma Şartları

gayrimenkul-danismani-olma-sartlarina-sahip-mutlu-emlakci

  • Emlak ofisinde pazarlama ve satış personeli olarak çalıştırılan kişilerin sorumlu emlak danışmanı (Seviye 5) veya emlak danışmanı (Seviye 4) ulusal yeterliliklerine dayalı mesleki yeterlilik belgelerinden birine sahip olması gerekir. Bu kişilerin ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının taşınmaz ticareti ile ilgili alanlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun olmaları durumunda mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmaz.
  • Mesleki yeterlilik belgesine ilişkin diğer hususlarda 5544 sayılı Kanun ve ikincil mevzuatındaki hükümler uygulanır.

Yukarıda belirtilen esaslar dikkate alınıp uygulanarak, Seviye 5 ya da Seviye 4 belgeleri alınarak emlakçı olunabilir.

Eğer Emlakçı Olmak İstiyorsanız Gelin Görüşelim

Emlak ofisi açmanın pek çok maliyeti ve riski var. Bu sektöre risksiz girmek istiyorsanız gelin görüşelim. Ofis kirası, çalışan maaşları, ilan siteleri aidatları ve görünmez pek çok gider ile uğraşmak yerine hazır bir altyapı ile emlak işini öğrenin. Yıllardır biriktirdiğimiz tecrübeyi size aktaralım. Ücretsiz eğitimler ve adil gelir paylaşımı ile hızlı şekilde kazanmaya başlayın.

 

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Bize Ulaşın

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
GÖNDER
close-link