fbpx

Ev Satın Alırken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Madde

  • 1 ay önce
  • 1

Ev alma sürecindeki pek çok insan bu sürecin stresli bir süreç olduğunu düşünüyor. Bir ev satın almak asla aceleye getirilmemesi gereken bir karar. Önceliğiniz kriterleri, dikkat edilecek noktaları ve isteklerinizi belirlemek olmalı. Tam olarak ne aradığınıza karar verdiğinizde kriterlerinize uygun evi bulmak zor olmayacaktır.

Satın alacağınız evin İskan durumu nasıl?

Ev satın almadan önce dikkat etmeniz gereken önemli noktalardan biri evin iskan durumudur. ‘İskan’ kısaca belediyenin yapımı tamamlandıktan sonra binaya verdiği kullanım ve oturma iznidir. Satın almayı düşündüğünüz evin iskan durumu tapu belgesindeki bilgilere göre değerlendirilmektedir. İskan sorgulamak için ilgili belediyeye giderek imar biriminden evin iskan durumunu sorgulatabilirsiniz.

Alacağınız tapuda haciz veya şerh var mı?

Kriterlerinize uygun bir ev bulmuş olabilirsiniz.. Ancak bulduğunuz evin tapusunda haciz veya şerh olup olmadığını sorgulatmalısınız. Satılan evin eski borçlarından sorumlu hale gelebilirsiniz. Bu yüzden tapuda haciz veya şerh olup olmadığını evi satın almadan önce sorgulatmalısınız.

Alacağınız ev krediye uygun mu?

Ev almak isteyenler her zaman peşin parayla ev alamayabiliyor. Bu yüzden konut kredisi kullanarak ev satın alan tüketicilerin sayısı her geçen gün artıyor. Ancak bu krediyi kullanmak için evin krediye uygun olması gerekmektedir. Evin ‘mesken’ olarak geçmesi, ipotekli olup olmadığı ve haciz kaydı gibi özellikler kontrol edilerek evin krediye uygun olup olmadığı anlaşılabilir.

Evin yönetim planında aleyhinizde bir madde var mı?

Site, apartman ve benzeri yerlerden ev alacaksanız yönetim planına dikkat etmeniz gerekiyor. Çünkü yönetim planları bu konutların sözleşmeleri gibidir. Ödenecek aidatlar, hayvan besleme gibi önemli ve herkesi ilgilendiren konulara dikkat etmelisiniz. Size uygun olan ve olmayan maddeleri göz önünde bulundurarak karar vermelisiniz. Çünkü yönetim planındaki maddelere konutlarda oturan insanlar uymak zorundadır.

Evin fiyatı bölgedeki emsaller ile uyumlu mu?

Tercih edeceğiniz evin fiyatının bölgedeki evlerle uyumluluğu önemlidir. Ev ile aynı lokasyondaki evlerin fiyatları araştırılarak kıyaslama yapılabilir. Bu kıyaslamada evin yaşı, metrekaresi gibi kriterler de benzer olmalıdır. Bunun yanında gayrimenkul ekspertiz hizmeti alabilir ve gayrimenkul danışmanları ile çalışabilirsiniz.

Ev alırken bu maddelere dikkat ederek bu stresli süreci daha kolay atlatabilir ve daha güvenli bir alım gerçekleştirebilirsiniz. Bu maddelere dikkat ederek birçok insanın gözünden kaçan ve başını ağrıtan sorunları ortadan kaldırmış ve aynı zamanda kriterlerinize uygun eve sahip olmuş olacaksınız. Yeni evinize huzur içinde sahip olmak istiyorsanız profesyonel gayrimenkul danışmanlarımızdan hizmet alabilirsiniz.  +90 (212) 777 68 68 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Bize Ulaşın

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
GÖNDER
close-link