fbpx

Ev Satışında Tapuda İstenen Belgeler Neler?

  • 4 hafta önce
  • 1

Emlak sektöründe yapılan alım satımların tamamı Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. Ev satacak ve alacak olan kişiler tapunun devri için ibrazda bulunmaları gerekmektedir. Ev satışında ibraz edilmesi gerekilen belgeler arasında ilk olarak TC kimlik fotokopisi ve aslı gelmektedir. Eğer yapılacak devir işlemi için vekil atanmışsa vekilin vekaletnamesi, tapu belgesinin aslı yada fotokopisi, devir yapılacak olan tapunun rayiç bedelini gösteren belediyeden alınmış belge, bina vasıflı taşınmazlarda zorunlu deprem sigortası hazır bulundurulmalıdır.

Aile Konutunu Satışında Gereken Belgeler

Evli olan çiftlerin yaşadıkları ev genel olarak aile konutu olarak geçmektedir. Aile evinde devir veya satış işlemi yaptıracak olan kişilerde ek olarak herhangi bir şart aranmamaktadır. Ev üzerine bulunan eşlerin izni devir ve satış için yeterlidir. Ancak eşlerden birinin izninin bulunmaması evin satışı ve devrini gerçekleştirmeye engel olmaktadır. Eşlerden yalnızca biri evi satamaz ya da başkasına devredemez. Aile konut devir işlemleri için tapu devri sırasında eşlerin ikisinin de muvafakatname vermesi gerekmektedir. Tek taraflı şekilde gizli yapılan satışlarda dava açılarak satış iptal edilebilir.

Reşit Olmayan Kişilerin Ev Satışında Gereken Belgeler

18 yaşını henüz doldurmamış kişilerin yapacaklar ev satışlarında ebeveyn izni olması gerekmektedir. Tapu işlemleri için anne ve baba işlemleri yürütmektedir. Anne ve babanın ölümü halinde kişinin vekaletini alan kişi vekaletname aracılıyla satış işlemlerini bu kişi adına gerçekleştirmektedir. Aynı şekilde anne ve babanın ayrılığında da vekalet kimdeyse o kişi çocuk adına satış işlemlerini yürütmektedir.

Tüzel Kişilerin Konut Satışında Gereken Belgeler

Tapu devir işlemi yapacak olan tüzel kişilerin ibraz için hazırlamaları gereken belgeler arasında; vergi levhasının fotokopisi ve aslı, gayrimenkulün sınırlarında yer alan belediyeden rayiç bedelinin alınması ilk sırada yer almaktadır. Yapılacak satışta emlak sahibi olan kişilerin imza sirküleri ve son yapılan yönetim kurulu sicil gazetesi bulunması gerekmektedir. Vekalet alan kişinin vekaletnamesi ibraz anında belgeler arasında bulunmalıdır.

Gayrimenkul satmak istiyorsanız Hızlı Gayrimenkul Satış Yol Haritası yazımız da ilginizi çekebilir. Gayrimenkulünüzü doğru adımlar ve güçlü pazarlama planı ile satmak istiyorsanız Premar Yalı Gayrimenkul Danışmanlarımız size yardımcı olacaktır.  +90 (212) 777 68 68 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Bize Ulaşın

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
GÖNDER
close-link