fbpx

Gayrimenkul Danışmanı Ne Kadar Kazanır?

  • 4 ay önce
  • 1
Gayrimenkul danışmanları ne kadar kazandıklarını hesaplıyorlar

Son yılların en popüler meslek dallarından biri haline gelen gayrimenkul danışmanlığı; gayrimenkullerin alım, satım ve kiralama gibi işlemlerine aracılık etmeyi ifade etmekte. Bunun yanında gayrimenkul danışmanı olan bir kişi, alınıp satılmak istenilen gayrimenkullerin fiyatlarının belirlenmesi açısından ekspertiz de yapmakta. Bu meslek hakkında en çok merak edilen hususlar arasında gayrimenkul danışmanları ne kadar kazanır sorusu öncelikli bir yere sahip. Başarılı gayrimenkul danışmanları yılda 100.000 liranın üstünde kazançlar elde ediyorlar. Yüz bin lira ile bir milyon lira aralığında yıllık gelir elde eden pek çok kişi var. Bir milyon liranın hatta bir milyon doların üstünde kazanç elde edenler bile var, bu kişiler sektörün süper starları olarak görülüyor. Siz bu işe girdiğinizde ne kadar kazanacağınızı bilmek istiyorsanız net bir rakamdan bahsetmek zor. Bu sizin çalışmanıza, kişiliğinize ve çalışacağınız ofise bağlı. Gayrimenkul danışmanlarının kazançları üzerinde etkili olan birden fazla faktör mevcut. Gelin kazancı belirleyen faktörlere bakalım..

Çalıştığınız Bölge Kazancınızı Belirler

Gayrimenkul danışmanı ne kadar kazanır sorusuna verilecek yanıtları etkileyen faktörlerin başında faaliyet alanı gelmekte. Bilindiği üzere mülklerin değerleri bölgesel olarak değişiklik göstermekte. Daha iyi lokasyon, çevresel şartlar  gayrimenkullerin fiyatlandırılmasına etki etmekte. Bu durum aynı oranda danışmanlarının kazançlarına da yansımakta. Zira danışmanlar, alıp sattıkları ya da kiraladıkları gayrimenkullerin değeri üzerinden aldıkları komisyonlardan kazanç sağlamaktalar. Bu hususta daha değerli bir bölgede alım satım yapan danışmanının, gayrimenkullerin görece daha düşük değere sahip olduğu bölgelerde faaliyet gösterenlere kıyasla kazancının yüksek olması kaçınılmazdır.

Çalıştığınız Ofis Kazancınızı Belirler

Gayrimenkul danışmanlarının kazançları üzerinde etkili olan bir diğer husus da çalıştığı ofistir. Sektörel tecrübesi ve bilgisi kuvvetli, paylaşımcı ve mentörlük kabiliyetleri yüksek brokerler ile çalışmak danışmana en azından başlangıç aşamasında büyük katkı sağlar. Ofisin, danışmanlarının gelişimi için neler yaptığı, hangi yatırımları gerçekleştirdiği çok önemli. Danışmanının geliri, danışman geliştikçe artar. Düzenli eğitim, pazarlama desteği, hukuki destek, danışman koçluğu verilip verilmediği hususu gayrimenkul danışmanı olmak isteyenlerin, ofis seçerken araştırmaları gereken konular.

İşe Ayırdığınız Zaman Gelirinizi Belirler

İşe ayrılan zaman da gayrimenkul danışmanlarının kazançlarının belirlenmesinde etkili olan parametreler arasında yer alır. Gayrimenkul danışmanlığına part time iş gözüyle bakan ve günlük yalnızca birkaç saatini ayıran bir birey ile tüm gününü ve enerjisini bu yönde harcayan bir kişinin arasında doğal olarak kazanç farkı bulunur. Eğer başarılı bir gayrimenkul danışmanı olmak istiyorsanız, bu iş için daha fazla emek ve mesai harcamanız gerekir. Ancak bu noktada, harcanan emek ve zamanın verimli kullanılmasının önemi de atlanmamalıdır. Zaman yönetimi konusunda başarısız olan bireyler, işlerine fazla zaman ayırsalar bile istedikleri sonuçları alamayabilirler. Bununla birlikte sahip oldukları zamanları iyi kullanmayı bilen kişiler, daha kısa sürede daha fazla işin üstesinden gelebilirler. Sonuç olarak bu iş için yeterli zamanı ayıran ve ayırdığı zamanı verimli bir şekilde kullanan bireylerin, tatmin edici kazançlar elde edebilmesinin mümkün olduğu söylenebilir.

Aldığınız Eğitimler Kazancınızı Artırır

Gayrimenkul danışmanlarının kazançlarının belirlenmesi hususunda, sahip oldukları yetenekler de önemli bir yer tutar.  Gayrimenkul danışmanı olmak ve bu yolla yüksek gelir elde etmek istiyorsanız, kişisel gelişiminize her zaman daha fazla önem vermeniz gerekir. Özellikle günümüzde yaygınlaşan online eğitim olanaklarını kullanarak, kısa süre içerisinde pek çok konuda daha bilgili hale gelebilirsiniz. Aldığınız eğitimleri sahada pratik hale getirerek de süreç içerisinde etkisini görebilirsiniz. Eksik yönlerinizi keşfetmeniz ve bu doğrultuda eğitimler tercih etmeniz hem başarınızı hem de kazancınızı doğrudan etkiler.

Satış-Kiralamalarınızın Niteliği ve Komisyon Oranı Kazancınızı Belirler

Gayrimenkul danışmanlarının kazançları hakkında sorulan ilk soru yılda kaç ev satmak-kiralamak gerektiği. Önemli olan çok sayıda gayrimenkul satmak ya da kiralamak değil; daha değerli gayrimenkullere dair işlemleri yapabilmek. Nitelik, nicelikten önemli. Çünkü danışmanının kazancı komisyon üzerinden olur. Satışlarda, alıcı ve satıcı toplamı %4, Kiralama işlemlerinde bir kira bedeli kadar komisyon (hizmet bedeli) alınır. Bu oranlar değişmez fakat sizin satış ya da kiralamasını yaptığınız mülkün değeri, kazanacağınız parayı belirler. Mülkün değeri ne kadar büyük ise, işlem sonucu kazanacağınız para da o kadar büyür. Lüks konut çalışan gayrimenkul danışmanları ve ticari gayrimenkul çalışan danışmanlar en yüksek kazanç sağlayanlar oluyor genelde.

Danışman Seviyesi

Kazanç Miktarı Lira

Az iş yapanlar 0 – 100.000
Başarılı 100.000 – 500.000
Yıldız 500.000 – 1.000.000
Süperstar 1.000.000 üstü

Kaliteli bir ofiste yüksek kazanca adım atmak istiyorsanız bizimle iletişime geçin.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Bize Ulaşın

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
GÖNDER
close-link