fbpx

Gayrimenkul Satış Fiyatı Nasıl Belirlenir?

  • 2 ay önce
  • 1

Günümüzde gayrimenkul en önemli yatırım araçlarından biri haline gelmiştir. Bu nedenle insanların gayrimenkule olan ilgisi giderek artmaktadır. Bu durumda en önemli nokta ise alıcıyı ve satıcıyı mutlu edecek piyasa fiyatının belirlenmesidir. Gayrimenkul satış fiyatı belirlenirken göz atabileceğiniz birkaç nokta var ve bu noktalara dikkat ederek gayrimenkul satış fiyatını doğru belirleyebilirsiniz.

Yakın Konumdaki Satılıklara Bakın

Gayrimenkul satış fiyatı belirlenirken yakın konumlardaki dairelerin fiyatları göz önünde bulundurulmalıdır. Karşılaştırılan dairelerin özelliklerinin (metrekare, manzara, dairenin bulunduğu kat, hangi cephede olduğu vb.) benzer olması doğru bir karşılaştırma yapmak için oldukça önemlidir. Gayrimenkulün çevresindeki sosyal olanaklar, havuz, güvenlik, market gibi olanaklar gayrimenkulün değerinin artmasına sebep olacaktır. Bu yüzden yakın konumlardaki daire fiyatlarına göz atarken dairenizin özelliklerine ve olanaklarına göre fiyat artış ve azalışı olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız.

Yakın Zamanda Satılmış Benzerlere Bakın

Yakın zamanda satılmış benzer daireler hakkında bilgi ve fiyat almak bir fiyat aralığı belirlemenizde yardımcı olacaktır. Bu fiyat belirlenirken en önemli nokta evin olabildiğince benzer özelliklerde olması, aynı bölgede yer alması ve kısa süre önce satılmış olmasıdır. Çevrenizde yakın zamanda satılmış daireler olabilir. Ancak bu dairelerin özellikleri sizin dairenizin özellikleri ile benzer değilse sağlıklı bir kıyaslama yapmak pek de mümkün olmayacaktır.

Aynısını İnşa Etme Maliyetine Bakın

Aynısını inşa etme maliyetine bakarak bir gayrimenkulün fiyatı belirlenebilir. Buna maliyet yaklaşımı denir. Belirlenen mülkün yeniden inşa edilmesi veya yerine konulacak inşaatın maliyeti ile değerlendirme yapılabilir. Bu değerlendirmede eşdeğer bir bina inşa etme maliyeti baz alınmaktadır. Aynı zamanda mülkün değeri, arazi maliyeti, inşaat maliyeti ve amortisman bu değerlendirme sürecinde dikkat edilmesi gereken noktalardandır.

Gayrimenkulün Kira Getirisine Bakın

Gayrimenkulünüzün satış fiyatını belirlemek için kullanabileceğiniz bir diğer yöntem ise kira bedeli üzerinden hesaplama yapmaktır. Evin yıllık kira bedeli öğrenildikten sonra amortisman süresi (kira benzeri gelirlerle kendisini geri ödeme süresi) ile çarpılarak yaklaşık bir değer belirlenebiliyor. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise amortisman süresinin, il ve ilçelere göre farklılık göstermesidir. Kira getirisine bakılarak yapılan fiyat belirlemesi yaklaşık bir değer vereceği için gayrimenkul uzmanına danışılması daha doğru olacaktır.

Gayrimenkul satışlarında fiyat belirlemek için birçok yöntem kullanılmaktadır. Bu yöntemlerden en kolayı yakın konumdaki satılık gayrimenkullere göz atmak ve yakın zamanda satılmış benzer gayrimenkullere göz atmaktır. Bunların yanında aynısını inşa etme maliyetine bakmak ve kira getirisine bakarak fiyat belirlemek için daha detaylı bir araştırma ve gayrimenkul uzmanından destek almak gerekebilir. Gayrimenkul satmak istiyorsanız Hızlı Gayrimenkul Satış Yol Haritası yazımız da ilginizi çekebilir. Gayrimenkulünüz doğru fiyat ile satılsın ya da kiralansın istiyorsanız profesyonel gayrimenkul danışmanlarımızdan hizmet alabilirsiniz.  +90 (212) 777 68 68 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Bize Ulaşın

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
GÖNDER
close-link