fbpx

Gayrimenkul Satışta Başarının Püf Noktaları

  • 5 ay önce
  • 1

Başarılı ve hızlı bir gayrimenkul satışı gerçekleştirmek için bazı püf noktalarına dikkat etmek gerekiyor. Bu püf noktaları satışın daha hızlı gerçekleşmesinin yanı sıra gayrimenkulün satışında yaşanabilecek sorunların önlenmesi açısından da kolaylık sağlıyor. Peki nedir bu püf noktaları? Yazımızda gayrimenkul satışında başarılı olmanıza yardımcı olacak bazı püf noktaları hakkında kısa bilgiler vereceğiz.

Bilgilenin, Satıcı Bilgisi ile İkna Eder

Gayrimenkul satışını etkileyen en önemli detaylardan biri yeterli hatta elinizden geldiğince fazla bilgi sahibi olmak. Hem satacağınız gayrimenkul ile ilgili bilgiler, hem sektör ile ilgili güncel bilgilere hakim olmanız lazım. Bu bilgiler satış esnasında alıcının sorduğu sorulara karşı tam donanımlı olmanızı ve bilgi vermenizi sağlar. Gerçek bir satıcı, alıcıyı bilgisi ile ikna eder.

Zamanı İyi Yönetin

Gayrimenkulün satışına karar verildiği andan itibaren zamanı iyi yönetmek hızlı bir satış için oldukça önemli. Gayrimenkulün fotoğraflarının çekilmesi, bilgilerinin hazırlanması ya da ilanının çıkılması gibi satış sürecini kapsayan işler için mutlaka zaman planlaması yapın. Bu sayede bütün bu süreçleri en kısa sürede tamamlayarak direkt alıcıya ulaşmaya başlayabilirsiniz.

Etkili Paylaşım Ağı Kurun

Gayrimenkullerin satılmasında en etkili kaynaklardan biri diğer gayrimenkul danışmanları ile sürekli etkileşimde olmak ve müşteri paylaşımıdır. Gayrimenkul danışmanı diğer gayrimenkul danışmanları ile paylaşım ağı kurduğunda satış potansiyelini daha da yükseltir. Her iki tarafta alıcıların ihtiyaçlarına göre portföylerini birbirlerine açtıklarında daha hızlı bir satış gerçekleştirmiş olurlar.

Satış Kapama Eğitimi Alın

Satışta başarı için geliştirilmiş ve denenmiş pek çok yöntem bulunur. Çok eski çağlardan beri ticaret ile uğraşan insanların kafa yordukları ve günümüzde de akademik çalışmalarla desteklenen bu yöntemler, doğru uygulandıkları zaman istenilen sonucu verir. Başarılı bir şekilde gayrimenkul satışı yapabilmek için, satışa yönelik çeşitli eğitimlerin alınması önem arz eder. Satış kapama eğitimi de gayrimenkul satışı yapmak isteyenlerin alması gereken en etkili eğitimlerden biri. Satın almaya daha meyilli hale gelen müşteriye yapılacak son birkaç müdahale ile satın alma kararını ilan etmesini amaçlayan bu yöntem, bir ölçüde zihin manipülasyonu da içerir. Profesyonel gayrimenkul danışmanlarının en sık başvurdukları metotlardan olan satış kapama, farklı şekillerde yapılabilir. Müşterinin iç dünyasında satın almaya daha yakın olduğu ve soru işaretlerinin zihninden bir bir kalktığı bir anda, küçük bir yönlendirme ya da harekete geçirici eylem ile satın alma kararını açıklaması sağlanabilir. Siz de satışta başarı yakalamak ve portföyünüzde yer alan gayrimenkulleri daha kolay bir şekilde satabilmek için satış kapama eğitimi alabilirsiniz.

Müşteriyi Analiz Etmeyi Öğrenin

Satışta başarı yakalamanın en kestirme yollarından biri de müşteriyi iyi tanımak ve ona göre davranmak. Tüm müşteriler homojen bir anlayışa sahip olmadıkları için, talepler ve beklentiler değişiklik gösterebilir. Satılmak istenilen gayrimenkul gösterileceği zaman, ilk olarak özelliklerini anlatmak yerine müşterinin tanınması gerekir. Eğer müşteri anlaşılmadan ve analiz edilmeden ev tanıtılırsa, memnuniyet düzeyi düşebilir. Ancak önce müşteri tanınır, daha sonra onun beklentileri doğrultusunda gayrimenkul tanıtımı yapılırsa, satış ihtimali artar.

Müşteriyi daha iyi analiz edebilmek için satış öncesinde yapılacak kısa bir sohbet de etkili olur. Bir gayrimenkul önermeden önce müşteri ile ofiste bir çay içmek ve bu esnada beklentilerini sorgulamak hem portföy içerisinden en doğru ürünün gösterilmesine hem de tanıtım esnasında müşterinin beklentilerine hitap edilmesine olanak tanır. Müşteri analizinin nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, bunun için de yararlanabileceğiniz pek çok eğitim mevcut. Özellikle dijital mecralarda, gayrimenkul satışında daha etkili sonuçlar alabilmek adına başvurulabilecek eğitim setleri oldukça yaygın. Siz de bu eğitimlerden birini alarak müşterilerinizi daha iyi analiz edebilirsiniz.

Disiplinli Çalışın

Söz konusu hangi sektör olursa olsun başarıya giden her yol disiplinden geçmektedir. Gerekli iş disiplinini sağlayamazsanız hem alıcı için hem de satıcı için güven verme konusunda sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu da hem portföy oluşturma da hem de gayrimenkulün satışını hızlı ve başarılı bir şekilde gerçekleştirmenizi engeller.

Premar Yalı Gayrimenkul Danışmanlığı olarak bu yazımızda gayrimenkul satışında başarının püf noktaları hakkında bilgi verdik. Gayrimenkul satışta başarının püf noktaları ve gayrimenkul satışı ile ilgili daha fazla bilgi için sitemizde bulunan diğer içerikleri inceleyebilirsiniz. Gayrimenkulünüzün satışını gerçekleştirmek için konusunda uzman, profesyonel danışmanlardan destek almak isterseniz  +90 (212) 777 68 68 numaralı telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Bize Ulaşın

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
GÖNDER
close-link