fbpx

Gayrimenkul Yatırımında Dikkat Edilecek 5 Konu

  • 2 ay önce
  • 1

Yorgun geçen çalışma saatleri, iş hayatı stresi derken bir şekilde elde ettiğiniz birikimini değerlendirebileceğiniz bir yol arayışında olabilirsiniz. Birikiminizi değerlendirebileceğiniz yollardan en yaygın ve güvenilir olan yol ise gayrimenkul yatırımı yapmaktır. Bu yazımızda sizlere gayrimenkul yatırımı yaparken dikkat etmeniz gerekenlerden kısaca bahsedeceğiz. Keyifli okumalar.

Yatırım Yapacağınız Bölgeyi Tanıyın

Yatırım yaparken bölgeyi iyi tanımak ve araştırma yapmak oldukça önemlidir. Gelişime açık, ulaşım olanakları elverişli gayrimenkuller zamanla değerine değer katarak yatırımcısının yüzünü güldürür. Yatırım yapacağınız alanın yakınında hastane, okul ve alışveriş merkezi gibi alanların bulunması da yatırımınızın değerini ve kira gelirini arttıran faktörler arasındadır.

Konut Alacaksanız Banka Kredisine Uygun Olsun

Konut alırken bankalar “Konut Kredisi” adı altında konut fiyatının %80-%90 oranını karşılayan kredi miktarını alıcıya vermektedir. Alacağınız konutun krediye uygun olmasına ve çıkacak ekstra masrafların sizi zor duruma sokmamasına özen gösterin. Aldığınız konut sıfır değil ise ya da uzun zamandır kullanılmıyorsa tadilat masrafları ile karşı karşıya kalabileceğinizi unutmayın. Konutu satın alırken kredi kullanmayabilirsiniz. Ancak ileride bu gayrimenkulü satarken kredi ile alım yapacak alıcıları kaçırmamak için konut kredisine uygun olması size avantaj sağlar.

Yatırım Yapacağınız Bölgeye Gelecek Olan Büyük Yatırımları Değerlendirin

Yatırım yapacağınız bölgenin çevresine stadyum, AVM, hastane ya da okul gibi yatırımlar yapılacak ise yatırımınız önemli ölçüde değer kazanır. Projeleri araştırmak ve çevre hakkında bilgi alışverişi yapmak oldukça işinize yarayacaktır.

Kira Çarpanını Göz Önünde Bulundurun

Gayrimenkullerin piyasa değeri hakkında bilgi veren kira çarpanı aynı zamanda yatırım potansiyeli hakkında da bilgi veriyor. Peki kira çarpanı hesaplanırken neler göz önünde bulunduruluyor? Gayrimenkulün fiyatını kira getirisine bölerek kira çarpanını elde ediyorsunuz. Fiyatı farklı alternatifleri mukayese etmek için faydalı olabiliyor.

Tapuda İnceleme Yapın, Size Tanıtılan Yeri Satın Aldığınızdan Emin Olun

Tapu işlemleri sırasında dikkatli davranmak büyük kayıpların önüne geçebilir. Yatırım için ayırdığınız bütçeniz ufak dikkatsizliklerle çöp olabilir. Tapu ve diğer işlemler sırasında dikkatle belgeleri incelemeli ve satın aldığınız yerin size tanıtılan yer ile aynı özellikleri taşıyıp taşımadığını kontrol etmelisiniz.

Bu yazımızda sizlere gayrimenkul yatırımı sırasında dikkat etmeniz gereken unsurlardan bahsettik. Gayrimenkul yatırımı yaparken içinizin rahat olmasını istiyorsanız profesyonel gayrimenkul danışmanlarımızdan hizmet alabilirsiniz.  +90 (212) 777 68 68 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Bize Ulaşın

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
GÖNDER
close-link