fbpx

İstanbul Emlak Piyasası Ne Durumda?

  • 2 ay önce
  • 1

Son zamanların emlak piyasası ile en çok dikkat çeken şehri İstanbul, gayrimenkul yatırımı yapmak isteyen birçok yatırımcının göz bebeği olmayı sürdürüyor. Kentsel dönüşüm ve ulaşım çalışmalarıyla adeta baştan yaratılan İstanbul’a olan talep her geçen gün artıyor. Son aylarda bu talep artışına paralel olarak kiraların ve satış fiyatlarının da arttığını gözlemliyoruz.

Türkiye’de Gayrimenkul Satışları Ne Yöne Gidiyor

Türkiye’de gayrimenkul satışları hem Türk hem de yabancı yatırımcıların dikkatini çekiyor. Bunun sebeplerinden bir tanesi Mart 2020 ve Mart 2021 arasında gayrimenkul fiyatlarındaki %32 artışın, gayrimenkul yatırımı ile çok ciddi kazanç sağlandığını göstermesi. Türk vatandaşları gayrimenkul satın almak için genelde büyük şehirleri tercih ediyor. Yabancı yatırımcıların Türkiye’den gayrimenkul satın alması 2015 yılından beri artış gösteriyor.

İstanbul’da Gayrimenkul Satış Adetleri Ne Durumda

İstanbul, gayrimenkul satışında yerli ve yabancı yatırımcının dikkatini çekmeye devam ediyor. Yatırımcıların çoğu İstanbul’u seçiyor. TÜİK’in verilerine göre gayrimenkul satışlarında İstanbul 25 bin 833 konut satışı ve %19,2 ile en yüksek paya sahip. Bunun sebebi kültürel mirasın ve doğal güzelliklerin yanında şehrin pek çok yönden cazibe merkezi olması.

Yabancıların İstanbul’da Gayrimenkul Alım Adetleri Ne Durumda

İstanbul, 2015 yılından beri yabancı yatırımcıya konut satışında tahtını bırakmadı. Verilere göre yabancı yatırımcıya gayrimenkul satışında rakam 84 bin adede yaklaştı. Aynı zamanda toplam satışta yüzde 38 pay alan İstanbul, Antalya’yı tahtından etmişti. İstanbul’un toplam satıştan aldığı pay geçen yıllara göre yüzde 47’ye kadar yükseldi. TÜİK’te yer alan 2015-2020 dönemi satış istatistiklerine göre, Iraklılar İstanbul’da ev satın alan yabancı yatırımcılar arasında zirvede yer aldı. Türkiye’den gayrimenkul alan yabancıların Irak, İran, Suudi Arabistan ve Rusya’dan oldukları belirlendi.

İnşaat Maliyetleri Artışı Ne Durumda

İnşaat maliyetlerinin artışı da emlak piyasası ve yatırımcılar için önemli. TÜİK’in açıkladığı verilere göre, inşaat maliyet endeksi 2021 Haziran’da önceki aya göre yüzde 2,89, bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 42,48 arttı. Bununla birlikte, malzeme endeksi bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 53,70, işçilik endeksi ise yüzde 19,88 arttı. Bu verilere göre 2015’e kadar ki en yüksek artış gözlemlenmiş oldu.

Piyasaya göre en iyi şartlar ile gayrimenkulünüz satılsın ya da kiralansın istiyorsanız profesyonel gayrimenkul danışmanlarımızdan hizmet alabilir,  +90 (212) 777 68 68 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Bize Ulaşın

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
GÖNDER
close-link