fbpx

İşyeri Gayrimenkul Yatırımının 3 Avantajı

  • 2 ay önce
  • 1

Gayrimenkul yatırımı yapılırken pek çok kişi birikimini değerlendirmek için konut ve işyeri arasında kalıyor. Birikimini doğru değerlendirmek ve karlı bir yatırım yapmak istiyorsanız tüm avantajları ve dezavantajları göz önünde bulundurmak zorundasınız. Aksi taktirde beklenmedik zararlarla karşılaşabilirsiniz.

Bu yazımızda sizlere işyerine yatırım yapmanın avantajlarından bahsedeceğiz. Keyifli okumalar.

İşyeri Kira Getiri Oranı Konuta Oranla Daha Yüksektir

Yatırımcıların gözdesi olan işyeri, eski dönemlerden bu yana hala karlı bir yatırım aracı olarak sıklıkla tercih ediliyor. Ticaretle ilgilenen ve yatırım araçları ile ilgili biri iseniz genel olarak yatırım aracı olarak tercihin işyerinden yana olduğunu siz de fark etmişsinizdir. Kira çarpanını dikkate aldığınızda işyerinin kendini amorti etme süresi konutlardan 5-10 yıl daha kısa olabiliyor. Konut kiraları ve işyeri kiraları kıyaslandığında kazançlı tarafın işyeri olduğunu görmek pek şaşırtıcı bir sonuç değildir. Gelişmekte olan bölgelerde dahi dükkan kiraları yatırımcısına büyük oranda kar ettirirken bu gayrimenkul satıldığında değerine değer katarak yatırımcısının yüzünü güldürür.

Emlak Gelir Vergisi (Stopaj) Kiracı Tarafından Ödenir

Kira stopajı Gelir Vergisi Kanunu’nun 94. Maddesinde açıklanmıştır. Bu kanuna göre vergi mükelleflerinin kiraladığı işyerleri için mal sahiplerinin gelir vergisine mahsuben %20 oranında kesinti yapmak zorunda olduğu belirtilmiştir. Net kira brüte çevrilerek bu tutar üzerinden yapılan %20’lik stopaj hesabı da kiracı tarafından ödenir. İşyerine yatırım yapmak gelir vergisi ödeme derdini ortadan kaldırır.

Kiracı Değiştiğinde Yenilemeler Genelde Yeni Kiracı Tarafından Yapılır

Konutu kiraya verdiğinizde zamanla evde oluşan tahribat ve tadilat işlemleri kaçınılmazdır. Kiracı değiştiğinde yeni kiracının evi tutması için tadilat masraflarını üstlenmeniz ve belki de kazancınızın büyük bir kısmını bu masraflara harcamanız gerekebilir. İşyerini kiraladığınızda ise tadilat işlemlerinin masraflarını genellikle yeni kiracı karşılar. Böylece tadilat işlemlerinin stresinden ve masrafından da kurtulmuş olursunuz.

Bu yazımızda sizlere iş yeri gayrimenkul yatırımının konuta kıyasla avantajlarından bahsettik. Gayrimenkul yatırımı yaparken içinizin rahat olmasını istiyorsanız profesyonel gayrimenkul danışmanlarımızdan hizmet alabilirsiniz.  +90 (212) 777 68 68 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Bize Ulaşın

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
GÖNDER
close-link