fbpx

Satılan Evin Ödemesini Nasıl Almak Güvenli

  • 1 ay önce
  • 1

Ev satarken tercih edebileceğiniz birçok ödeme yöntemi var. Bu yüzden ev alım satım işlemleri gerçekleşirken iki taraf için de en güvenli yöntem seçilmelidir. Yüksek miktardaki paraların el değiştirdiği bu işlemlerde dikkatli olmakta fayda var. Satış öncesi ve sonrasındaki işlemleri kayıt altına almak sizin ve karşı taraf için daha güvenli bir ortam yaratacaktır.

Satış Bedelini Nakit Almak

Birçok insan ev sattığı zaman ödemenin nakit para ile gerçekleştirilmesini kabul etmektedir. Bu yöntem her ne kadar ilgi çekici gözükse de bazı durumlarda pek güvenli olmayabilir. Satılan evin parasının içerisinde sahte veya eksik tutarlar olabilir. Bunun önüne geçmek için para alışverişinin bankaya yakın bir konumda yapılması güvenliğiniz açısından önemlidir. Bu yüzden nakit para ile ödeme kabul edecekseniz süreci çok iyi yönetmelisiniz.

Havale, EFT ile Evin Satış Bedelini Almak

Online ödeme yöntemleri ev satım ve alımı sırasında en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesidir. Bunun sebebi ise nakit ödemeden daha güvenilir ve kolay olmasıdır. Bu işlem kolay bir şekilde kayıt altına alınmaktadır. Online para transferi sırasında açıklama kısmına gerekli açıklamaların eksiksiz bir biçimde yapılması oldukça önemlidir. Bu açıklama kısmını yazmadan önce bir gayrimenkul danışmanından yardım alabilirsiniz.

Bloke Çek ile Tahsilat

Bloke çek yönteminde para alışverişi banka çeki aracılığı ile gerçekleştiği için en güvenli yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntemde alıcı bankadan emlak alımı için bloke çek talep eder ve işlemler gerçekleştirildikten sonra bloke çek satıcıya verilmek üzere hazır hale gelir. Bloke çek satıcıya verildikten sonra satıcı bankaya giderek parayı hesabına aktarır. Bu şekilde hem alıcı hem de satıcı güvenli bir şekilde para alışverişi yapmış olur.

Tapu Takas Sistemi ile Tahsilat

Tapu Takas Sistemi, satış miktarının gayrimenkul ile eş zamanlı olarak el değiştirmesidir. Güvenilir ve son dönemlerde tercih edilen yöntemlerden bir tanesidir. Bu yöntemle hem alıcı için hem satıcı için güvenli bir ortam sağlıyor. Bu yöntemde düşük maliyete hızlı transfer yapılırken nakit taşınma riskini ortadan kaldırmak amaçlanıyor. Aynı zamanda işlemlerin her aşamasını Tapu Takas Sisteminin web adresinden ‘Durum Sorgulama’ sistemi ile takip edebiliyorsunuz.

Ev alım satımı yapılırken tercih edebileceğiniz bazı yöntemler yukarıdaki gibidir. Bunun dışında dikkat edeceğiniz en önemli nokta ise resmi kurumların kanıt olarak kabul etmeyeceği belge veya yöntem üzerinden alım satım yapmamanız. Özellikle para transferi konusunda buna dikkat etmenizde fayda var. Daha detaylı ve doğru bilgileri almak için konusunda uzmanlaşmış gayrimenkul danışmanlarından bilgi almanız sizin için daha faydalı olacaktır. Gayrimenkul satış ve kiralama işlemleriniz için profesyonel gayrimenkul danışmanlarımızdan hizmet alabilirsiniz.  +90 (212) 777 68 68 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Bize Ulaşın

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
GÖNDER
close-link