fbpx

Satılan Evin Tahliye Süresi Ne Kadar?

  • 2 ay önce
  • 1

Eğer içinde kiracı olan bir evi satacaksanız satış öncesi kiracıyı çıkartmanız, ya da kiracıdan tahliye taahhüdü almanız satış sürecini kolaylaştırabilir, satış süresini kısaltabilir. Bunun nedeni satılan evdeki kiracının ev satıldığı zaman uzun süre o evde oturabilecek olması. Bu durumda evi oturmak için alacak kişiler kafalarında soru işaretleri oluşacağı için evinizi almaktan vaz geçebilirler.

Kiracınızı Tahliyeye İkna Edin

Satışa çıkmadan önce kiracınız ile görüşeler evi satmak durumunda olduğunuzu, eğer satın almak ister ise önceliği ona tanıdığınızı belirtmeniz işleri kolaylaştırabilir. Kiracınız ile inatlaşmadan, tatlı dil ile satış sürecini yönetmeniz gerekiyor çünkü evin satılmasını zorlaştırabilir. Eğer kiracı evi görmeye gelen alıcılara evden çıkmaya niyeti olmadığını söyler ise, oturmak için evi alacak olan pek çok alıcı vaz geçebilir.

Oturduğunuz Evin Tahliye Süresi

Eğer oturduğunuz evi satıyorsanız satışı yaptığınız gün evin tahliye edilmiş olması gerekir. Bu genelde pek olmuyor. Alıcı ile anlaşarak makul bir süre belirleyerek evi tahliye etmeniz mümkün.

Kiracının Tahliye Süresi

Satışı gerçekleşen evi kiracı tahliye etmek istemiyor ise yeni ev sahibi bir ay içinde kiracıya yazılı olarak tahliyeyi istediğini bildirmelidir. Eğer kiracı evi boşaltmaz ise altı ay sonra dava açarak evin tahliyesini sağlayabilir. Bu arada kira sözleşmesi eğer daha erken bitiyor ise kira sözleşmesinin bitiş tarihinden bir ay sonra dava açarak da evi boşaltma sürecini başlatabileceğini hatırlatalım. Bu şekilde evi tahliye etmek için yeni tapu sahibinin bu gayrimenkule ihtiyacı olduğunu, kendisinin oturacağını belirtmesi gerekir. Yani oturan kiracının ödediği kira tutarı düşük diye kiracıyı çıkartmak ve yüksek tutardan kiralayacak yeni bir kiracı bulmak için tahliyeye kanunlar izin vermiyor. Eğer kiracı bu şekilde, ihtiyaç nedeni ile mahkeme aracılığı ile tahliye edilir ise, tapu sahibi bu gayrimenkulü üç yıl boyunca kiraya veremiyor. Bu sürede ancak kendisi oturabiliyor. Eğer bu şarta uymaz ve kiraya verir ise çıkarttığı kiracıya bir yıllık kira tutarını tazminat olarak ödemesi söz konusu olabiliyor.

Gayrimenkul satmak istiyorsanız Hızlı Gayrimenkul Satış Yol Haritası yazımız da ilginizi çekebilir. Eğer içinde kiracı olan bir evi satacaksanız süreci profesyonel şekilde yönetecek Premar Yalı Gayrimenkul Danışmanlarımız size yardımcı olacaktır.  +90 (212) 777 68 68 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Bize Ulaşın

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
GÖNDER
close-link