fbpx

Satılık Evin Metrekaresi Nasıl Hesaplanır?

  • 2 ay önce
  • 1

Ev satın alacak kişiler için önemli pek çok kriter var. Bunlardan önemli bir tanesi evin metrekaresi. Sonuçta evin metrekaresi evin ne kadar ferah olacağını, eşyaların sığıp sığmayacağını gösteriyor. Evin metrekaresi net ve brüt olarak hesaplanıyor ve evin satışı için verilen ilanda her ikisinin de belirtilmesi gerekiyor. Hesaplama için gerekenler şerit metre, kalem, kağıt ve hesap makinesi. Lazer metrelerin otomatik alan hesaplama fonksiyonları da olabiliyor. Bu durumda alan işaretine bastıktan sonra birbirine komşu iki duvarın karşı duvarlara mesafesi ölçüldüğünde lazermetre alan hesabını da gösteriyor.

Evin Net Metrekare Nasıl Hesaplanır?

Bir evin net metrekaresini öğrenmek için ilk olarak tüm odalar, banyolar ve mutfağın metrekare alanları hesaplanmalıdır. Alanlar şu şekilde hesaplanır:

  • Dikdörtgen ve kare şekilli odalarda metrekareyi bulmak için iki duvarın uzunlukları çarpılır.
  • Kare ve ya dikdörtgen olmayan odalar ise üçgenlere ayrılarak hesaplanır. Her üçgen için ayrı hesaplama yapılır ve sonuçlar toplanır.

Bu işlemler her oda ve banyolarda gerçekleştirilir ve sonuçlar toplanır. İç alanların metrekaresinin toplamı evin net metrekaresini verir.

Brüt Metrekare Nasıl Hesaplanır?

Duvarlar arasında kalan bölümlere kolon, merdiven boşluğu gibi kullanılmayan alanların net metrekareye eklenmesi ile brüt metrekare alan hesaplanabilir. Bir evin brüt metrekaresi 3 farklı şekilde şöyle hesaplanabilir:

  1. Kat planının dıştan ölçülen asansörün ve boşlukların düşüldüğü inşa edilen alan olarak,
  2. Bina girişi oyun ve havuz alanları gibi sosyal tesisler, otopark ve peyzaj alanlardan gelen payların da brüt alana eklenerek,
  3. Yangın merdivenlerinin hesaplama dışında tutulması gibi brüt metrekare hesaplamaları yapılabilir.

Bir Evin Metrekare Hesaplaması İle İlgili Bilinmesi Gerekenler

  • Bir evin metrekaresi brüt ve net olarak hesaplanabilir. Brüt metrekare tüm alanların toplanması anlamına gelmektedir. Kaba bir hesap ile brüt metrekare alan net alanın %15-25 fazlasına denk geliyor.
  • Net metrekare alan bir evin gerçek kullanım alanını göstermekte.
  • Net metrekare dairede bir odanın, mutfak ve banyonun duvardan duvara sıvaları çıkmış olarak yürünebilir alanı olarak tanımlanmakta.

Gayrimenkul satmak istiyorsanız Hızlı Gayrimenkul Satış Yol Haritası yazımız da ilginizi çekebilir. Satacağınız evin net ve brüt alanları doğru ölçülsün, pazarlaması güçlü yapılsın, hızlı satılsın istiyorsanız profesyonel gayrimenkul danışmanlarımızdan hizmet alabilirsiniz.  +90 (212) 777 68 68 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Bize Ulaşın

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
GÖNDER
close-link