fbpx

Vekalet ile Ev Satışında Dikkat Etmeniz Gerekenler

  • 5 gün önce
  • 1

Eğer evinizi satarken siz tapuya gitmeyeceksiniz bir kişiye tapu vekaleti vererek satışı gerçekleştirmek durumundasınız.

Tapu Vekaleti Nedir?

Bir kişinin başka bir kişiye verdiği yetkinin yani vekaletin noter kurumunda verilmesi sonucunda vekaleti alan kişinin tapu konularıyla ilgili işleri gerçekleştirebilme yetkisine ve belgesine tapu vekaleti denmektedir.
Bu vekalet çeşidi tapuyla ilgili birçok resmi işlemin sağlıklı bir şekilde gerçekleşmesini sağlamaktadır. Tapu işlerinde yer alan gayrimenkul alımı, gayrimenkul satımı ve gayrimenkul kiralanması işleridir. Tapu vekaletini noter aracılığı ile gayrimenkul sahibinden alan kişi bu işlemleri kendisi yapabilmektedir.

Tapu Vekaletinde Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tapuda satış vekaleti verirken kişinin dikkat etmesi gereken bazı hususlar bulunmakta.

  • İlk olarak en önemli ve dikkat edilmesi gereken konu tapu vekaletinde vekalet belgesinin neden verildiği açık bir dil ile ifade edilmelidir. Örneğin tapu vekaletinde gayrimenkul alımı, gayrimenkul satımı ya da gayrimenkul kiralanması için vekalet verilmektedir ibaresi mutlaka yer almalıdır. Bu durum vekalet belgesinde net bir şekilde tapuyla ilgili hangi işlemin yapılacağını göstermektedir. Aksi bir durum olduğunda ise Tapu Müdürlüğü yapılacak olan işlemi gerçekleştirmemektedir.
  •  Dikkat edilmesi gereken bir diğer husus da tapu vekalet belgesinde ilgili gayrimenkulün sınırlarının da mutlaka yer almasıdır. Bu sınırlardan kasıt edilen ada, parsel, açık adres bilgileridir.
  •  Son olarak dikkat edilmesi gereken ilgili tapu vekalet belgesinin süresinin belirtilmiş olmasıdır. Vekaletnamenin geçerli olacağı süre belirtilmediğinde ise belgenin sona eriş zamanı bulunmaz. Yetkisi devam eden bu belgenin farklı işler için de kullanılması söz konusu olabilir. Örneğin tapu vekaletnamesi 2 ay geçerlidir gibi bir ibare belgede yer alabilir. Bu durumda belgenin geçerlilik zamanı net bir şekilde belirtilmiş olacaktır.

Tapu Vekalet Belgesi İçin Gerekli Olan Evraklar Nelerdir?

Tapu vekalet belgesi ile satış için gerekli olan evraklar iki şekilde yer almaktadır. Bu kategoriyi gerçek kişiler ve tüzel kişiler oluşturmaktadır. Tapu vekaleti noter tarafından verildiği için hazırlanan evraklar da noterde ibraz edilmektedir.

  • Gerçek kişiler kategorisinde tapu vekaletini verecek olan kişinin kimlik numarasının yer aldığı nüfus cüzdanı ya da pasaport resmi evrakı yer almalıdır.
  • Aynı zamanda son 6 ay içinde çekilmiş 2 adet vesikalık fotoğraf da hazırlanması gereken evrakı oluşturmaktadır.
  • Nüfus cüzdanı, yetkili kişinin imza sirküleri, yetkili kişinin talimatlarını içeren imzalı belge ise tüzel kişiler kategorisinde yer alan tapu vekalet almak için gerekli resmi evrakları oluşturmaktadır.
  • Tapu vekaleti yurt dışında kullanılmak amacıyla da istenmektedir. Bu durumda ise tapu vekalet belgesinin ilgili ülkenin diline yeminli tercüman tarafından çevrilmesi gerekmektedir.

Gayrimenkul satmak istiyorsanız Hızlı Gayrimenkul Satış Yol Haritası yazımız da ilginizi çekebilir. Gayrimenkulünüzü doğru adımlar ve güçlü pazarlama planı ile satmak istiyorsanız Premar Yalı Gayrimenkul Danışmanlarımız size yardımcı olacaktır.  +90 (212) 777 68 68 nolu telefondan bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Bize Ulaşın

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
GÖNDER
close-link