fbpx

Yeni Başlayan Gayrimenkul Danışmanı Rehberi

 • 4 ay önce
 • 1

Düşük sermaye ile yüksek kazanç sağlayan işler arasında üst sırada yer alan gayrimenkul danışmanlığı pek çok kişinin ilgisini çekiyor. Yeni başlayan gayrimenkul danışmanlarının kafalarında oluşan soruların yanıtlarını bu yazıda vermeyi hedefliyoruz. Bu yazı ayrıca bu mesleğe yeni atılacak kişilere de yol gösterici olacaktır.

Gayrimenkul Danışmanı Ne İş Yapar?

Ofiste bilgisayarı ile çalışan gayrimenkul danışmanı

Yeni gayrimenkul danışmanının temel işi portföy toplamaktır. Portföy emlak işinin olmaz ise olmazı. Danışmanın tecrübe kazandıkça yapacağı başka işler de var. Ancak bu işleri ilk başta ofis ya da broker desteği alarak halledebilir. Portföy toplama işi danışmanın devredebileceği bir iş değil. Danışmanın yaptığı işlerin hepsine bakalım dersek..

 • Gayrimenkul danışmanı satılık ve kiralık portföy toplar
 • Satılabilir ve kiralanabilir fiyatı belirler
 • Topladığı portföylere alıcı ve kiracı bulmak için pazarlama çalışmaları yapar
 • Satılık mülklerde alıcı ve satıcı arasındaki pazarlık sürecini yönetir
 • Kiralık mülklerde kiracı ve mülk sahibi arasındaki pazarlık sürecini yönetir
 • Satışı yapılan mülkün tapu devir işlemlerini organize eder
 • Kiralanan mülkün kira kontratını hazırlar
 • Mesleki eğitimlerine katılarak kendini geliştirir
 • Daha çok tanınmak ve daha çok portföy almak için kişisel markasını oluşturacak tanıtımlar yapar

Gayrimenkul Danışmanı Ne Kadar Kazanır?

Gayrimenkul danışmanları ne kadar kazandıklarını hesaplıyorlar

Gayrimenkul danışmanı satışlardan ve kiralamalardan kazanç elde eder. Danışmanın kazancını yaptığı satış miktarı, kiralama miktarı, sattığı ve kiraladığı gayrimenkullerin değeri belirler. Gayrimenkul danışmanları için maaş söz konusu değildir çünkü bu iş ne kadar çalışırsanız o kadar kazanacağınız bir iştir.

Satışlarda Gayrimenkul Danışmanı Kazancı

Satışlarda alıcıdan gayrimenkul fiyatının %2’si, satıcıdan da %2 hizmet bedeli alınır. Eğer alıcı ve satıcı farklı danışman tarafından temsil ediliyor ise her danışman kendi müşterisinden hizmet bedeli alır.

Kiralamada Gayrimenkul Danışmanı Kazancı

Kiralamada kiracıdan bir kira bedeli hizmet bedeli alınır. Eğer kiralama sürecinde iki danışman var ise alınan hizmet bedeli danışmanlar arasında paylaşılır.

Ofis Paylaşım Oranı

Gayrimenkul ofisleri danışmanlara çalışma ortamı sunar, kurdukları altyapı ve tecrübeleri ile danışmanın daha çok satış ve kiralama yapmasına destek verir. Buna karşılık danışman kazancının bir bölümünü ofise verir. Farklı markaların farklı paylaşım oranları var. Ofis paylaşım oranı danışmanın sabit katkı yapıp yapmadığına bağlı olarak %40-%80 arasında değişir.

Gayrimenkul Danışmanının Kazancına Etki Eden Faktörler

Benzer miktarda çalışan, benzer miktarda iş yapan danışmanlar çok farklı kazançlar elde edebiliyor. Kazancı belirleyen önemli faktörler söz konusu..

Çalışma Bölgesi Kazancı Etkiler

Yeni inşaatların olduğu, yeni projelerin olduğu, nüfus hareketinin yoğun olduğu bölgelerde daha çok satış ve kiralama olduğu için kazanç da yüksek olur.

Bölgedeki Gayrimenkullerin Değeri Kazancı Etkiler

Her bölgedeki gayrimenkullerin değeri farklı. Değeri yüksek gayrimenkullerden alınan hizmet bedelleri de yüksek olur.

Ofis Kazancı Etkiler

Sektörel tecrübesi ve bilgisi kuvvetli bir ofis danışmanların kazancını yükseltir. Paylaşımcı ve mentörlük kabiliyetleri yüksek brokerler ile çalışmak danışmana başlangıç aşamasında büyük katkı sağlar. Düzenli eğitim, pazarlama desteği, hukuki destek, danışman koçluğu yeni başlayan danışmanların hızlı kazanç sağlamasında etkili faktörler.

Ne Kadar Sermaye Gerekir

Her ne kadar gayrimenkul danışmanlığı sermaye gerektirmez denilse de bu iş belli bir maddi gücü olanlara göre. Gayrimenkul danışmanının en azından iyi bir laptop bilgisayara, profesyonel fotoğraf makinasına (ya da kamerası çok iyi cep telefonuna) ve arabaya ihtiyacı var. İlk aylarda kazancının düşük olacağını da dikkate alırsak belli bir birikime sahip olanların bu işe girmesi gerektiği ortaya çıkar.

Nasıl Gayrimenkul Danışmanı Olunur?

gayrimenkul-danismani-olma-sartlarina-sahip-mutlu-emlakci

Bir gayrimenkul ofisinde gayrimenkul danışmanlığı yapmak için emlak danışmanı (Seviye 4) yeterlilik belgesine  sahip olmak gerekiyor. Eğer ortaöğretim ve yükseköğretim kurumlarının taşınmaz ticareti ile ilgili alanlarından veya bunlara denkliği kabul edilen yurt dışındaki öğretim kurumlarından mezun iseniz mesleki yeterlilik belgesi şartı aranmaz.

Yeni Başlayan Gayrimenkul Danışmanı Hangi Eğitimleri Almalı?

Ücretsiz emlak eğitimleri için kütüphanede araştırma yapan kadın

Yeni danışmanlar Gayrimenkul Temel Eğitimi ile başlar. Bu eğitimde danışmanın portföy almak için yapması gerekli olan çalışmalar aktarılır. Gayrimenkul Hukuku eğitiminde tapu bilgileri, taşınmaz alım satımı süreçleri, kira hukuku, sözleşmeler ve Taşınmaz Ticareti Yönetmeliği hakkında bilgiler verilir. Danışman sonrasında çalışmak istediği konuya uygun eğitimlere odaklanır. Lüks konut, ticari gayrimenkul, arsa arazi uzmanlığı hep farklı eğitimler ile desteklenir.

Çalışma Bölgesi Nasıl Seçilir

Yeni başlayan gayrimenkul danışmanları için hangi ofiste çalışacağından daha önemli soru hangi bölgede çalışacağı. Uzmanlık bölgesi olarak adlandırılan çalışma bölgesi danışmanın kazancını ve başarısını belirleyen en önemli faktör.

Çalışma Bölgenizdeki Gayrimenkul Fiyatları Nasıl?

Yüksek gayrimenkul fiyatları olan bölgede çalıştığınızda az işlem ile yüksek kazanca ulaşma imkanınız olabiliyor. Eğer düşük değerli gayrimenkullerin olduğu bir bölgede çalışırsanız aynı kazanca ulaşmak için çok daha fazla satış ve kiralama yapmanız gerekiyor.

Çalışma Bölgenizin Portföy Potansiyeli Nasıl?

Çalışma bölgenizde yeni inşaatlar yapılıyor ise, yeni bitmiş inşaatlar var ise portföy oluşturmanız kolaylaşır. Yeni inşaatların yapılmadığı bölgeler genelde demografisi oturmuş bölgelerdir ve satış kiralama hareketi yavaş olur.

Çalışma Bölgeniz Evinize Yakın mı?

Çalışma bölgeniz zamanınızın büyük kısmını geçireceğiniz bir alan olacak. Bu bölge evinize yakın ise zamanı verimli kullanırsınız. Özellikle büyük şehirlerde trafikte zaman kaybı yaşamamak için çalışma bölgesini eve ya da ofise yakın seçmek başarıyı arttıran bir etken.

Çalışma Bölgeniz Ofisinize Yakın mı?

Eğer çalışma bölgeniz evinize yakın değil ise, en azından ofisinize yakın olmalı. Bu sayede masa başı çalışmalarınızı ofiste yapar, gerektiğinde yer gösterme ve portföy görüşmeleriniz için çalışma bölgenize gidip gelirken harcayacağınız zamanı azaltmış olursunuz.

Çalışma Bölgesi Gayrimenkul Danışmanının Yaşam Tecrübesine Uyumlu mu?

Yaşam tecrübeniz portföy toplarken ve satış yaparken size büyük fayda sağlayacak. Size benzeyen, sizinle benzer deneyimler yaşamış kişiler size daha çok güvenir, sizinle çalışmaya istekli olur. Hayat tecrübeniz ile uyumlu bir bölge başarınızı arttırır.

Gayrimenkul Danışmanı İşine Ne Kadar Zaman Ayırmalı?

Gayrimenkul danışmanlığı bazı kişilerce az çalışarak yapılabilecek bir iş olarak görülmekte. Bu kısmen doğru bir görüş. Az kazanç elde etmeye razı iseniz az çalışabilirsiniz. Ancak hedefiniz iyi gelir elde etmek ise tam zamanlı çalışmayı göze almalısınız. Hatta zaman zaman daha fazla çalışmanız gereken durumlar olabilir.

Ofis Toplantıları ve Eğitimler

Genelde ofisler pazartesi ya da salı günü ofis toplantısı düzenler. Bu toplantıda danışmanlar yeni aldıkları portföyleri diğer danışmanlara tanıtır. Ayrıca ofisin belirlediği zamanlarda çeşitli eğitimleri için ofiste toplanılır.

Müşteri Ziyaretleri

Müşteri ziyaretleri gayrimenkul danışmanının portföy toplamak için yaptığı çalışmaların başında gelir. Bu ziyaretlerde danışman müşteri adayına satılabilir fiyatlar ve pazarlama planı hakkında bilgi verir. Müşteriden pazarlama için yetki ister.

Çalışma Bölgesi Ziyaretleri

Danışman uzmanlaştığı çalışma bölgesine düzenli olarak gider. Bu bölgedeki esnafı, site yöneticilerini ziyaret eder. Bir yandan bölgede pazarladığı gayrimenkullerin tanıtımını yapar, diğer yandan yeni portföyler almaya çalışır.

Uzmanlaşma Konuları

Her meslekte uzmanlaşanlar hem daha başarılı oluyor, hem de daha çok para kazanıyor. Gayrimenkul danışmanları da konut, lüks konut, ticari gayrimenkul, arsa arazi gibi konularda uzmanlaşabiliyor.

Lüks Konut Gayrimenkul Danışmanlığı

Lüks konut gayrimenkul danışmanlarının portföylerinden örnek ev

Rezidans dairesi, köşk, yalı, villa gibi gayrimenkullerde uzmanlaşan danışmanlar yüksek değerli konutların satış ve kiralamasından yüksek kazançlar elde ediyorlar.

Ticari Gayrimenkul Danışmanlığı

Ticari gayrimenkul danışmanı portföy incelemesinde

Ofis, iş yeri, plaza katı, dükkan, fabrika, depo gibi gayrimenkullere odaklanarak ticari gayrimenkul çalışanlar bu tür mülklerin yüksek değerleri sayesinde yaptıkları işlemlerde yüksek hizmet bedelleri elde ediyorlar.

Arsa Arazi Gayrimenkul Danışmanlığı

Yatırım için cazip arazi örneği

Arsa arazi üzerini uzmanlaşan gayrimenkul danışmanları yakın ve uzun vadede prim yapacak bölgeleri belirleyerek buradaki gelişmeleri ve fiyat hareketlerini takip eder. Yatırımcı müşterilerinin isteklerine göre alternatifler sunarak onların uzun vadeli yatırım yapmalarına yardımcı olur.

Kimler Gayrimenkul Danışmanlığında Başarılı?

gayrimenkul danışmanlığında başarılı meslek mensupları

Gayrimenkul danışmanlığında başarılı olanların ortak özellik disiplinli çalışma ve azim. Gayrimenkul danışmanlığı portföy toplamak üzerine kurulu olduğu için düzenli olarak yetki alma görüşmeleri yapmak gerekiyor. Çevresi geniş olan kişiler ilk aşamada avantajlı olsa da, bir süre sonra tanımadıkları kişilerden de portföy oluşturarak işlerini büyütmeleri şart. Profesyonel gayrimenkul ofisleri danışmanlara başarı için bir yol haritası çiziyor. Bu yol haritasını pes etmeden uygulayanlar başarıya ulaşıyor.

Lüks konut yada değerli ticari gayrimenkuller konusunda önde gelen bir ofis ile çalışmak isterseniz bizimle iletişime geçin.

 

 

Tartışmaya Katıl

Compare listings

Karşılaştırmak

Bize Ulaşın

Size nasıl yardımcı olabiliriz?
GÖNDER
close-link